Zbierkový predmet mesiaca máj 2020 Vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis)
Vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis)
Zbierkovým predmetom mesiaca máj 2020 je herbárová položka krásnej, v máji a júni kvitnúcej orchidei s príznačným názvom vstavačovec májový. Herbárovú položku v roku 1998 zberal na lokalite Močiare v Nimnici Ján Kováčik, vtedajší pracovník múzea. Na prechádzkach májovou prírodou ho iste neprehliadnete. V okolí nášho mesta rastie na viacerých lokalitách. Vyskytuje sa v hojných počtoch, v čase kvitnutia sa na jednom stanovišti môžeme tešiť aj z desiatok ružových súkvetí pohromade.
Vstavačovec májový je statná vlhkomilná trváca bylina z čeľade vstavačovitých (Orchidaceae). Kvitnúce jedince sú často vysoké i viac ako 50 cm. Súkvetie je nápadné a husté, 10-15 cm dlhé. Farba kvetov je rôznorodá, varíruje od skoro bielej až po purpurovo ružovú. Oválne listy sú zväčša hnedofialovo škvrnité. Druh je veľmi variabilný, vytvára veľké množstvo foriem, variet i poddruhov, naviac sa často kríži s inými vstavačovcami a vytvára hybridné populácie. Areál výskytu vstavačovca májového pokrýva hlavne západnú, strednú a východnú Európu. Je ohrozeným druhom našej flóry, chránený zákonom a medzinárodným dohovorom CITES. Preto, ked ho na potulkách prírodou uvidíte, potešte sa ním, ale netrhajte ho.
Vstavačovec májový rastie od nížin až do hôr na vlhkých, podmáčaných lúkach a prameniskách. Nie je veľmi náročný na stanovištné podmienky, neznáša však vysušenie lokality. V minulosti bol hojnejší, rástol prakticky na každej mokrej lúke, dnes kvôli početným zásahom človeka do krajiny ustupuje. Dôvodom je odvodňovavnie lúk, meliorácie, regulácie brehov vodných tokov a pod. Škodí mu tiež častý fenomén súčasnosti, kedy si ľudia neuvážene stavajú rôzne stavby v záplavových oblastiach riek a potokov. Časom musí nevyhnutne dôjsť ku stretu záujmov človeka a vody. Vodné toky prehrávajú a brehy dostávajú svoje betónové hranice. Takto dochádza nielen k zničeniu vzácnych mokraďných ekosystémov a brehových porastov s ich špecifickou flórou a faunou, ale zároveň si nerozumne vysušujeme našu, doposiaľ na vodu bohatú krajinu. Zregulovaným korytom voda totiž odteká príliš rýchlo, pričom v čase klimatických zmien potrebujeme úplný opak – vodu v krajine zadržiavať. Spomalením odtoku vody sa výrazne znižuje riziko vzniku povodní. Voda prítomná v krajine priaznivo ovplyvňuje mikroklímu prostredia – ochladzuje a zvlhčuje ho, čo oceníme predovšetkým v horúcom lete. Vsakujúca voda zároveň priaznivo dopĺňa klesajúce zásoby podzemných vôd, ktoré nevyhnutne potrebujeme všetci.