Otvorenie výstavy Čarovná moc rastlín
Otvorenie výstavy Čarovná moc rastlín
(tlačová správa)
V stredu 11. 9. 2019 sprístupnilo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja výstavu s názvom „Čarovná moc rastlín“, ktorú pripravilo v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a výtvarníčkou Janou Frantovou z Veľkej Mače. Otvorením výstavy v mesiaci september sa vlastivedné múzeum zapája do akcie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa na Slovensku konajú od roku 1993.
Výstava návštevníkom odhalí čarovný svet byliniek a poukáže na ich zázračnú moc využívanú predovšetkým v ľudovej medicíne pri liečbe rôznych ochorení – tráviacej, dýchacej, nervovej, obehovej sústavy, močového a pohybového ústrojenstva, chorôb a poranení kože, nádorov. Z vystavených náučných bannerov sa návštevníci dozvedia o základoch a histórii fytoterapie, o obsahových účinných látkach v rastlinách i o správnom zbere, sušení a spracovávaní liečivých rastlín, aby si zachovali svoju liečivú silu. Osobitná pozornosť je venovaná chráneným liečivým rastlinám, bylinným afrodiziakám a využitiu liečivých rastlín v záhrade. Náučná časť výstavy je doplnená o herbár liečivých rastlín a vystavené sú i rôzne druhy voľne sušených rastlín z okolia Považskej Bystrice a ukážky bylinných produktov - tinktúr, mastí, olejov, čajov a pod. Pozornosť upúta i vitrína s rozmanitými druhmi korenín, kde si návštevníci môžu vyskúšať priradiť názvy ku koreninám podľa vzhľadu a farby. Raritou je vystavený herbár Pavla Daniža z roku 1933, ktorý je súčasťou zbierkového fondu vlastivedného múzea. Súčasťou prehliadky je i elektronický herbár v podobe počítačovej prezentácie, so stručným prehľadom konkrétnych účinkov bylín na ľudský organizmus. Pre deti je pripravený bohatý sprievodný program pre uľahčenie fixácie nadobudnutých vedomostí, v podobe interaktívnej hry, tajničky, osemsmerovky či maľovaniek. Pre starších návštevníkov sú k dispozícii knihy a časopisy s tematikou liečivých rastlín pre samoštúdium. Obohatením výstavy sú i druhy byliniek pestované v črepníkoch: napr. kalísia voňavá, rozmarín lekársky, kubánske oregano, čili papričky a iné. Pre dotvorenie celkovej atmosféry výstavy nám svoje botanické kresby zapožičala výtvarníčka Jana Frantová z Veľkej Mače.
Hlavným cieľom výstavy je rozšírenie poznatkov o tajomnom svete liečivých rastlín a prehĺbenie vedomostí o ich zbere, uskladňovaní a spracovávaní, aby si zachovali svoju čarovnú moc.
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici sprístupnilo výstavu formou komentovanej prehliadky pre 32 študentov Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici v sprievode dvoch pedagógov a zástupcov novinárskej obce. Návštevníkom sa venovala botanička múzea Mgr. Paulína Prengelová – odborná kurátorka výstavy.
Výstava „Čarovná moc rastlín“ bude sprístupnená v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici pre verejnosť denne, okrem víkendov, od 7. 00 – 14:45 (posledný vstup o 14:15) a potrvá do 22. novembra 2019.
V Považskej Bystrici dňa 11. 9. 2019
Mgr. Paulína Prengelová
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici