Výber z nášho zbierkového fondu - ZOOLÓGIA A BOTANIKA

 lynx lynx

Rys ostrovid (lat. Lynx lynx)

Jeho sfarbenie je veľmi variabilné, všeobecne platí, že čím vyššie na sever rys žije, tým má svetlejšiu srsť. Základná farba jeho srsti je sivá so žltkavým až hrdzavým zafarbením a s hnedými až červeno-hnedými škvrnami. Zimná srsť je podstatne dlhšia a hustejšia.

Charakteristickým znakom rysa sú trojuholníkové uši s čiernymi chumáčmi chlpov - štetinkami a čiernym koncom chvosta.

Rys na svoju obeť číha v úkryte. Nie je veľmi vytrvalý prenasledovateľ. Útočí z bezprostrednej blízkosti a ak ju rýchlo neskolí, po niekoľkých desiatkach metrov (100 m) s prenasledovaním prestáva. Menšiu korisť zabíja zahryznutím sa do hlavy, väčšiu zahryznutím sa do hrdla a zadusením.

Rys má výborný zrak. Za denného svetla rozozná hlodavca na 75 m, zajaca na 300 m, srnca na 500 m a svišťa na 400 m.

 muflón

Muflón obyčajný (lat. Ovis musimon)



Muflón je asi 110 cm dlhý a v kohútiku 65-75 cm vysoký. Muflonia zver žije v početnejších čriedách. Má rada kopcovitý, skalnatý terén v rozsiahlejších oblastiach. Staré barany žijú osamote.

Muflóny sú skromné. Živia sa bylinami, poľnými plodinami, malinami, černicami, lístím stromčekov. V zime im stačí suchá tráva. Sú to otužilé zvieratá odolné proti mrazu, ale neznášajú vysoký sneh.
Muflónica porodí jedno, zriedkavo dve mláďatá.
Muflón váži 35-50 kg, muflónica je ľahšia. Môžu sa dožiť 12 rokov.

Muflón má mohutné točité zaguľatené duté rohy, ktoré vážia 4-5 kg. muflónica je bezrohá, alebo má len krátke rohy.

Nepriateľmi muflónov sú najmä túlavé psy.
 zubor

Zubor európsky (lat. Bison bonasus)



Zubor európsky patrí medzi najväčšie európske suchozemské cicavce. Samec môže vážiť vyše 1 000 kg a dosahovať v kohútiku výšku až 2 m. Zubor je blízky príbuzný bizóna amerického (Bison bison). Genetický výskum a porovnávanie potvrdili takmer úplnú zhodu.

O tom, že zubor bol na Slovensku rozšíreným živočíchom, svedčia viaceré názvy obcí, napríklad Zuberec, Zubrohlava, Zubrá a iné. Traduje sa, že posledného zubra žijúceho vo voľnej prírode na Slovensku zastrelil kráľ Matej Korvín.
 Školský herbár

Školský herbár (z roku 1909 - 1911)



Tento školský atlas používaný na stredných školách je z dôb Rakúsko-Uhorska. Obsahoval predtlačené listy v maďarčine a latinčine so súborom 128 položiek.

Rozmery: 23cm x 35cm